16/01/18

Projekti i zhdukjes së shqiptarëve, hartuar më 1939 nga shkrimtari nobelist serb Ivo Andriq

I. LUFTA BALLKANIKE DHE SHQIPERIA Dalja e ushtrisë serbe në Adriatik Sipas pjesës së fshehtë suplementare të Traktatit të Aleancës midis Bullgarisë e Serbisë të 29...

Çun Lajçi po e përjeton rëndë vdekjen e vajzës, i dedikon sërish poezi rrënqethëse

Çun Lajçi njëri ndër aktorët tanë më të mirë, muaj më parë humbi vajzën e tij në moshë të re, shkruan “Kosovarja”. Ashtu sikurse e...

Producenti Musliu kërkon anulimin e shfaqjes së Millosheviqit në Kosovë: Njollosë edhe për se...

Këtë javë është paralajmëruar se mjuzikli për Milosheviqin “Slobodanshow”, në muajin shkurt do të shfaqet në Beograd e në Graçanicë.Lidhur me këtë shfaqje e...

Në vitin 1996, Rexhep Çeliku ngriti në këmbë audiencën prishtinase (VIDEO)

Populli shqiptar është tronditur me lajmin mbi vdekjen e valltarit të famshëm Rexhep Çelikut, i cili ka shkëlqyer gjithmonë me paraqitjet e tij skenike,...

U nda nga jeta artisti i madh shqiptar

Është ndarë sonte nga jeta në orën 2:30 të mesnatës Rexhep ÇELIKU, solisti i parë i Asamblit të Këngëve dhe Valleve. Ai ishte 63...

Ismail Kadare vlerësohet me çmimin e madh ndërkombëtar

Shkrimtari i madh Ismail Kadare kurorëzoi suksesin e radhës duke fituar çmimin ‘Nonino; në Itali. Mësohet se motivacioni për akordimin e këtij çmimi është ;Shkrimtar...

Në 550-vjetorin e vdekjes së Skëndërbeut, BKK me kalendar special

Viti 2018 shënon 550-vjetorin e vdekjes së heroit kombëtar Gjergj Kastriotit – Skënderbeut. Në kuadër të aktiviteteve që Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” planifikon...

Gruevski e porositi pasardhësin e tij që ta përfitojë simpatinë e shqiptarëve

Ish lideri i VMRO-DPMNE-së, në kongresin e partisë, e porositi pasardhësin e tij që përsëri ta përfitojë simpatinë e shqiptarëve, njofton Portalb.mk “Duhet që të jemi...

Sa kanë ndryshuar djemt nga filmi “shok”

Janë fytyrat që bënë krenarë mbarë kombin, me pjesëmarrjen në një eveniment tejet të rëndësishëm, ku Kosova hyri në listën e nominimeve për çmimin...

Kush do ta shkruaj “Historia e Kosovës”

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi ka vizituar Institutin e Historisë, më ç’rast është pritur nga drejtori Sabit Syla me bashkëpunëtorë. Sipas komunikatës...

Të fundit

E kritikuan për peshë, Egzona tregon trupin si peshk

Ajo është një nga nuset më të komentuara në mediet rozë. Bëhet fjalë për Egzona Muqiqin, bashkëshorten e këngëtarit të njohur Albatrit Muqiqi, transmeton Gazeta...

Ja kush e vrau Ivanoviqin!

Një nga ata që ka reaguar pas kësaj vrasjeje, është edhe analisiti politik Kosovar, Imer Mushkolaj.Ai në një shënim në Facebook ka thënë se...

Ky është shkaku që vrasja e Oliverit mund të mos zbardhet

Në një distancë prej rreth 1 kilometër nga vendi i ngjarjes, është gjetur vetura e markës ‘Opel Astra’ nga e cila sulmuesit vranë Oliver...