19/03/18

Rreziku për ndarjen e Kosovës është rikthyer

Rreziku për ndarjen e Kosovës është rikthyer jo vetëm për shkak të punës së vazhdueshme të Beogradit drejt këtij skenari dhe për shkak të...

Pse duhen rishikuar ato që na kanë mësuar për Skënderbeun

Përse unë dua të rishikohen ato që më kanë mësuar ideologjikisht për Heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti, Skënderbeu. Gojëdhëna e shpatës dhe e dorës. E...

Rrëfimi i një gazetari zviceran, që fitoi 12,000 për qind me Ethereum: Ethe spekulative!

Hannes Grassegger Në fund të janarit 2016 më së fundi vendos që ta ndaj mendjen duke nisur të kursej. Një llogari në bankë është natyrisht...

Dorëheqjet, ‘pastrim’ apo ndarje e Vetëvendosjes?

Dorëheqjet, janë bërë forma më e preferuar e zyrtarëve të lartë të Lëvizjes Vetëvendosje pas polemikave, mospajtimeve dhe përçarjeve brenda këtij subjekti politik. Këto zhvillime,...

Drejtori i Valës tregon hollësitë e ngjarjes së djeshme pas një nate ku nuk...

Nga Agron Mustafa E randë! Ende nuk po mundem me flejtë, nga ajo që më ndodhi dje...ora 5e30 e mëngjesit dhe zgjuar ende, nga habia,...

Komandantët po e rimobilizojnë UÇK-në

Lirimi i 3 pjesëtarëve të rastit Kiçina është tregues i qartë se komandantët e dikurshëm të UCK-së po e rimobilizojnë UÇK-në. Kjo po ndodhë...

Pse Donald Trump ka të drejtë për Jeruzalemin

Alan Dershowitz Vendimi i Presidentit Donald Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit është një përgjigje e përsosur ndaj vendimit të verbër të...

Yanis Varoufakis: Kostoja e lartë e mohimit të luftës klasore

Atmosfera politike e “anglosferës” është e mbushur me zemërim borgjez. Në SHBA, establishmenti i ashtuquajtur liberal, është i bindur se është plaçkitur nga një...

Shkrimtari: T’u kërkojmë falje çamëve, ashtu si Papa Françesku me lot në sy i...

Nga Akbar Ahmed Çamët, Rohingya e Europës? Tragjedia e çamëve dhe e popullit Rohingya ilustron rreziqet e urrejtjes etnike dhe fetare. Ne lutemi që Rohingya të...

Profesor Fadil Maloku porosit Haradinajn: Kryeministër, përcille premtimin e dhënë, tek Mogerini!

Nga prof dr Fadil Maloku 1. Duket që Kosovën, si një vend i vogël me mundësi shumë të kufizuara ofertuese ekonomike, edhe për shkak të...

Të fundit

Kërkohen 90 mijë euro për shërimin e 19-vjeçarit nga Leukemia

Një prind nga Vitia, po kërkon ndihmë për të shëruar djalin e tij 19- vjeçar.Ka pesë muaj që Valmir Limani po trajtohet në Turqi,...

Ngjarja prekëse që e ri-emocionoi tej mase Ledri Vulën, reperi shpërthen në lot!!

Xheraldina Rexhepi njihej si njëra ndër femrat më të forta shqiptare dhe akoma vazhdon të konsiderohet si e tillë. Sfida e madhe që pati gjatë...

Vuçiq: Ne po zhdukemi, shqiptarët në Kosovë po shtohen

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, një pjesë të fjalimit të tij lidhur me zgjidhjen e çështjes së Kosovës, ia ka kushtuar rënies së natalitetit...