Daçiq zbulon detaje shokuese nga takimi me Mogherinin, ja si e bindi Thaçi për shkëmbim territoresh

    Zëvendëskryeministri i Serbisë që mban edhe postin e kryediplomatit Ivica Daçiq, ka folur rreth vizitës së Vuçiq në Moskë, duke thënë se nuk ka marrë fund çështja e këmbimit të territoreve pas sipas tij, Presidenti serb ka thënë kështu pasi është i dëshpëruar.

    I pyetur se keni arritur ta bindni Mogherinin që zgjidhja me këmbim territoresh ndërmjet Serbisë dhe Kosovës mund të arrihet deri në fund të vitit, Daçiq ka thënë se kjo ka ndodhur pas Thaçi ka pasur një qëndrim të tillë.

    “Me Thaçin po flasim. Thaçi dhe Vuçiq janë në dialog nëse ata thonë se për dicka mund të bisedohet atëherë kjo ndodhë. Por, nëse e shihni se çfarë ka thënë Presidenti Vuçiq, ekziston një dëshpërim që ideja nuk është pritur mirë…gjithmonë shtrohet pyetja çfarë do të ndodhë me Republika Srpska, çfarë do të ndodhë me Maqedoninë”.

    Lexo edhe:  Izraeli bën një veprim në Floridë që cudit botën