E zbulon Abazi, kjo është arsyeja pse Mogherinit po i ngutet për marrëveshjen Kosovë-Serbi

  Analisti politik, Haki Abazi përmes një postimi në facebook ka shkruar lidhur me marrëveshjen përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë.

  “Mogherinit po i ngutet per marreveshje sepse po do me dale prej Komisionit Evropian me nje sukses ne doren e saje qe do te ishte sigurimi i konsulencave ne te ardhmen”, shkruan ndër tjerash Abazi.

  Postimi i plotë:

  Marreveshje me Serbine do te kemi atehere kur Serbia do te kete qeveri demokratike pa fosilet e Milloshevicit, zedhenesit e krimeve dhe promovuesit e urrjtjes nderetnike dhe kur Kosova do te kete institucione te pakorruptuara dhe jokriminale.

  Mogherinit po i ngutet per marreveshje sepse po do me dale prej Komisionit Evropian me nje sukses ne doren e saje qe do te ishte sigurimi i konsulencave ne te ardhmen. E kuptoj kete deshire personale te znj Mogherini sikur qe kam kuptuar shume drejt edhe Znj. Cathy Ashton por keto konsulenca nuk mund te behen mbi kurrizin e qytetareve te ballkanit dhe as ne ndersyrjen ndaj territorit te Kosoves.

  Shqiptaret jane tkurrur mjaftueshem dhe jane varferuar skajshem duke qene te udhehequr nga sojsuza e analfabet. Ka ardhur koha qe ne Serbi te behen reforma te thella qe te udhehqin njerezit me mendje te hapur, qe pranojne krimet e bera ne Ballkan dhe e drejtojne Serbine kah Evropa. Dhe gjitashtu ka ardhe koha qe Shqiptaret kudo qe jetojne te udhehiqen nga nejrez me integritet dhe vizion per te zhvilluar vendin ne te gjitha drejtimet.

  Lexo edhe:  Jahjaga nga stadiumi uroi për fitoren ndaj Azerbaxhanit, reagon pasi kupton gabimin