Erdogan edhe me aeroplanë rus: S’pyesim askënd për leje, do të blejmë ende

Ankara mund të blejë aeroplanë ushtarak rusë nëse SHBA’të e anulojnë dërgesën e aeroplanëve luftarakë amerikanë F-35. Kështu kërcënoi përsëri Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Këtë pohim e bëri para gazetarëve presidenti turk Recep Tayyip Erdogan.

“Kur blemë sistemet raketore S-400, nuk e pyetëm askënd, e nëse marrim vendim do t’i blejmë” tha Erdogan kur u pyet, se nëse Ankara mundet të arrijë marrëveshje me Moskën për blerjen e aeroplanëve sipas agjencisë ruse Tass.

“Nëse problemi me F-35 nuk zgjidhet, do të bëjmë hapat e duhur” shtoi presidenti iturk.

Programi i aeroplanëve luftarak amerikanF-35, në të cilin ishte përfshirë edhe Turqia, e u përjashtua pasi kishte vendosur të blinte sistemet raketore ruse S-400 dhe nuk hiqte dorë duke nxitur kundërshti të ashpra nga aleatët e NATO’s dhe SHBA’ja që në fund e kishte përjashtuar nga ky program

Ende nuk është vendosur se për dërgesën e parë të aeroplanëve F-35 që ishin paraparë të i dorëzoheshin Turqisë.

Lexo edhe:  Video/ 10 vjeçarja martohet me një 22 vjeçar, ja pamjet shokuese