Konflikti në Siri: 1600 civil të vdekur në Raqqa

Më shumë se 1,600 civilë u vranë nga forcat e koalicionit të udhëhequr nga SHBA dhe sulme artilerie gjatë ofensivës për të rrëzuar grupin e Shtetit Islamik nga qyteti sirian Raqqa në vitin 2017, thanë aktivistët.

Amnesty International dhe grupi i monitorimit Airwars thanë se kishin kryer hetime në 200 vende dhe identifikuan 1,000 viktima.

Është bërë e ditur se 318 civil janë vrarë pa dashje në Raqqa.

Komandantët thonë se janë marrë të gjitha masat e mundshme për të shmangur viktimat civile në ato raste dhe se vendimet për grevë u pajtuan me ligjin e konfliktit të armatosur.

Shtetet e koalicionit – përfshirë SHBA, Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën – kanë kryer 34,000 sulme në Siri dhe në Irakun fqinj që nga 2014, kur militantët e ISIS mbërritën në kufi të të dy vendeve dhe vendosën sundimin e tyre brutal në gati tetë milionë njerëz.

Muajin e kaluar, aleanca e Forcave Demokratike të Sirisë mbështetur nga koalicioni kapi copën e fundit të tokës që mbaheshin nga xhihadistët, duke sjellë një fund formal të “kalifatit” të tyre.

Amnesty dhe Airwars thanë se pas një hetimi të pashembullt ata kishin qenë në gjendje të ndërtonin një bazë të të dhënave të civilëve të cilët thuhet se u vranë si rezultat i drejtpërdrejtë i sulmeve ajrore amerikane, britanike dhe ajrore franceze dhe goditjeve të artilerisë amerikane të kryera në Raqqa nga qershori deri në tetor 2017 në mbështetje të një ofensivë tokësore nga SDF.

Donatella Rovera, këshilltari i lartë i reagimit ndaj krizës në Amnesty, tha se “snajperët dhe minat e kishin kthyer qytetin në një kurth vdekjeje”, por se “shumë nga bombardimet ajrore [koalicion] ishin të pasakta dhe dhjetëra mijëra sulme artilerie nuk bën patën efekt në ISIS, nuk është çudi që u vranë dhe plagosën qindra civilë”.

Lexo edhe:  Merkel kthen mbrapsht azilkërkuesit

Ajo shtoi: “Forcat e koalicionit kanë shkatërruar Raqqa, ata nuk mund ta fshijnë të vërtetën.”

Amnesty dhe Airwars analizuan informacionin me burim të hapur, duke përfshirë mijëra postime të mediave sociale, për të ndërtuar bazën e të dhënave të më shumë se 1,600 viktimave civile.

Hulumtuesit pastaj shpenzuan rreth dy muaj në terrenin e qytetit, duke kryer hetime dhe intervistuan më shumë se 400 dëshmitarë dhe të mbijetuar.

Ata ishin në gjendje të verifikonin emrat e 641 viktimave, dhe ka pasur burime të shumëfishta për pjesën tjetër, tha Amnesty.