Macron: Evropa ta bëjë ushtrinë, të mbrohemi nga SHBA dhe Rusia

  Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka thënë se Evropa duhet ta ketë ushtrinë e saj.

  Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka bërë thirrje që Evropa të bëjë ushtrinë e saj, transmeton gazetametro.net

  I pari i Franvës ka thënë se është e nevojshme që Evropa të ketë ushtrinë e saj, që të mbrohet nga Rusia, Kina po edhe SHBA’ja.

  “Kur e shoh Presidentin Trump duke njoftuar se po heq dorë nga një traktat i madh i çarmatimit i cili u formua pas krizës euro-raketore të viteve 1980 që goditi Evropën, kush është viktima kryesore? Evropa dhe siguria e saj.

  “Ne nuk do të mbrojmë evropianët nëse nuk vendosim të kemi një ushtri të vërtetë evropiane”, ka thënë Macron. /gazetametro.net

  Lexo edhe:  PDK do rrëzimin e Haradinajt, por nuk po gjen përkrahje nga askush