Mësoni cilat produkte nuk kanë afat skadimi

Afati i skadimit së ushqimit mund të jetë mjaft konfuz. Jo vetëm që ka më shumë data për të kuptuar, por ndonjëherë këto data mund të jenë krejtësisht të gabuara. Ndodh që në injorancë hedhim shumë gjëra, edhe pse nuk ka nevojë për të. Këtu është një listë e sende ushqimore që kurrë nuk prishen transmeton Gazeta Metro.

Kripa

Kripë, qoftë detare apo gurore, nuk mund të prishet dhe të mbetet përgjithmonë e freskët, ashtu siç ishte në ditën që e bleve.

Sheqeri

Shaqeri nuk është një problem për të mbajtur të freskët, por për të parandaluar që ajo të bëhet e fortë si një gur. Shaqeri kurrë nuk do të prishen sepse nuk lejon zhvillimin e baktereve. E vetmja gjë që duhet të bëni është që ta mbani larg lagështirës dhe insekteve.

Mjalti

Mjalti nuk ka afat skadence. Mund ta ndryshojë ngjyrën ose t kristalizojë, por do të jetë ende e mirë për të ngrënë. Nëse mjalti kristalizohet, thjesht vendosni kavanozin e hapur në ujë të ngrohtë dhe llokoçis derisa kristalet të shkrihen.

Orizi

Edhe nëse një shtresë e trashë pluhuri është kapur në kuti, orizi do të jetë po aq i mirë sa ditën e parë. Kjo vlen për të gjitha llojet e orizit: kokrra të gjata dhe të shkurtra, të bardha, basmati. Por jo për oriz ngjyrë kafe, e cila është më shumë e prishur për shkak të sasisë më të madhe të vajit. E vetmja gjë që duhet të kesh kujdes për mbajtjen e orizit është nga insiktet.

Uthulla e bardhë

Ju mund të blini një sasi të madhe të uthull të bardhë, pa frikë nga prishja. Gjegjësisht, ajo nuk ka afat skadimi. Dhe le t’ju kujtojmë se, përveç në sallata dhe supa, ju gjithashtu mund ta përdorni atë si një pastrues i madh.

Lexo edhe:  'Zhduket' Sadije Berisha

Ekstrakt vanilje

Ekstrakti i pastër i vaniljes do të mbetet i freskët përgjithmonë sepse mbahen në alkool të pastër. Por, kini kujdes nëse është me të vërtetë një ekstrakt i vërtetë i vaniljes, sepse artificiali ka afat skadimi. Mbaje këtë në mendje.

Fasule të thata

Fasule të thata mund të qëndrojnë për një kohë të gjatë. E vetmja gjë që mund të duhet është të zbutet për një kohë të gjatë para gatimit dhe nganjëherë nuk do të zbutet fare, veçanërisht nëse ai ishte dy ose tre vjeç. Por gjëja e mirë është se nuk do të humbasë vlerën e saj ushqyese.

Shurup panje

Megjithëse ky ushqim shpesh nuk përdoret në shtëpinë tuaj, por nëse e keni atë në shtëpi, ju e dini se kjo nuk ka afat skadimi. Ngjashëm me mjaltin, shurupi i panjeve zakonisht përdoret si një lyer për pallaqinkat ose disa ëmbëlsira të tjera.

Niseshte misri

Ky produkt nuk prishet kurr, por ju duhet ta ruani atë në një vend të freskët dhe të mbyllur mirë. Dhe meqë stoku i niseshtës së misrit nuk konsumohet aq shpejt, mund ta përdorni për një kohë të gjatë.

Instant kafeja

Instant kafaje në frigorifer mund të ruhet përgjithmonë, pa marr parasysh a është paketimi i hapur apo jo./gazetametro.net