Nga çfarë sëmundje vuan Vuçiq

  Aleksander Vuçiq

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka dalë nga spitali, ku ishte shtruar për shkak të problemeve në zemër, raportoi transmetuesi publik serb, RTS. Sipas burimit të njëjtë, gjendja shëndetësore e Vuçiqit është stabile

  Zyra e tij ka thënë se presidenti është shtruar në spitalin ushtarak të Beogradit më 15 nëntor, si pasojë e “problemeve kardiovaskulare”.

  “Mjekët ia kanë shpëtuar jetën të premten”, ka thënë ministri serb i Shëndetësisë, Zllatibor Llonçar.

  “Kur është pranuar, është vlerësuar se jeta e tij është në rrezik”, ka shtuar ai.

  Vuçiq, 49-vjeçar, ka thënë se do të kthehet në punë ditën e hënë.

  Kjo është hera e parë që zyrtarisht zbulohet se Vuçiq vuan nga problemet në zemër.

  Ai është president i Serbisë që nga viti 2017 dhe është përballur me akuzat për frenimin e lirisë së mediave dhe të demokracisë.