Nuk është protestë, mija njerëz morën pjesë në varrimin e personit që u vra në ngjarjen e bamirësisë

Funerali i Pawel Adamowicz, kryebashkiakut të vrarë të Gdanskut, ka tërhequr mijëra njerëz në qytetin bregdetar të Baltikut polak pas zemërimit për vrasjen e tij gjashtë ditë më parë.

Banderolat me fotografi të Adamowicz u vunë mbi ndërtesa ndërsa politikanët polakë duke përfshirë ish-presidentin Lech Walesa, që ndihmuan në përmbysjen e sundimit sovjetik në Evropën Lindore, u bashkuan me ta në Bazilikën e Shën Marisë të shtunën.

Kreu i Këshillit të Evropës, Donald Tusk dhe kryeministri polak Mateusz Morawiecki shkuan në varrimin e Adamowicz.

Adamowicz, një nga kryetarët e bashkive të Polonisë, u sulmua në skenë gjatë një prej ngjarjeve më të mëdha bamirëse të Polonisë dhe vdiq ditën tjetër.

Transmetuesi TVN24 tha se 3.500 njerëz u mblodhën brenda katedrales gotike 500-vjeçare të shtunën, ndërsa të tjerë panë që arqipeshkvi i Gdanskit, Leszek Slawoj Glodz, t’u japë anëtarëve të familjes dhurata të dërguara nga Papa Francis.

Lexo edhe:  Flet agjenti që e mori në pyetje Sadadm Husseinin: Tregon shumë detaje interesante dhe për çka është pishman