Përçarje e madhe brenda LDK-së – 27 kryetarë të nëndegëve japin dorëheqje

  Përçarjet në partinë e dytë më të votuar në zgjedhjet e fundit në Kosovë s’kanë të ndalur edhe pas zgjedhjeve të brendshme, raporton Llapi.info.

  Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) në Podujevë, assesi nuk është duke u “rehatuar”. Së fundi kanë nisur pakënaqësi ndaj kryetarit të kësaj dege, njëherësh kryetar i Podujevës, Agim Veliu.

  Siç mëson portali, 27 kryetarë të nëndegëve kanë dhënë dorëheqje ndaj pakënaqësive kundrejt Veliut.

  Burime të Llapi.info brenda LDK-së, bëjnë të ditur se disa prej tyre që kanë dhënë dorëheqje janë nga fshati Siboc dhe Dumnicë.

  Në lidhje me këtë, Llapi.info ka kontaktuar me nënkryetarin dhe zyrtarin e LDK-së, Nexhmi Rudari, i cili tha se për këtë çështje s’është në dijeni.

  “Tani prej juve po dëgjoj. Nëse kish pas do ta mbahej menjëherë mbledhja e kryesisë”, ka thënë ai.

  Ndërkaq, burimet nga brenda LDK-së (mirë të informuar), thonë se deri më tani 27 kryetarë të nëndegëve kanë dhënë dorëheqje nga posti i tyre.

  Ndryshe, më 1 korrik të këtij viti, Agim Veliu u rizgjodh kryetar i LDK-së në Podujevë, i cili në garë kishte qenë i vetëm.

  Duhet përkujtuar se zgjedhjet brenda LDK-së të mbajtura në këtë vit kanë kaluar me incidente të shumta, derisa në disa degë ka pasur edhe rrahje mes zyrtarëve të kësaj partie.