Pse Mbretëresha e Anglisë nuk ka pasaportë, dhe kuriozitete të tjera që mund të mos i keni ditur

Neil Armstrong, njeriu i parë që zbriti në Hënë, mbante me vete një copë druri nga avioni “Wright Flyer” që në vitin 1903, kreu fluturimin e parë të njeriut, me një objekt më të rëndë sesa ajri.

Kur takoi yllin brazialian të futbollit Pele, presidenti amerikan Ronald Regan tha: ”Emri im është Ronald Reagan, unë jam presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ju nuk keni nevojë të prezantoheni, sepse të gjithë e dinë se kush është Pele!”.

Serali i mirënjohur “MTV’s 16 and pregnant” në SHBA, ndikoi në pak vite në rënien e ndjeshme të shtatzënive në mesin e adoleshenteve.

Një “cigare më e sigurtë” (Projekti XA), u zhvillua në vitet 1970. Por kompanitë e duhanit, i bënë presion shpikësit ta fshihte shpikjen e tij, pasi kjo nënkuptonte se cigaret e tyre ishin të pasigurta.

Vite më parë, mundësi i njohur amerikan Hulk Hogan, humbi një telefonatë nga agjenti i tij, për t’u shfaqur në reklamën e një zgare shtëpie për pjekjen e mishrave. Ai ia dha atë mundësi boksierit Xhorxh Foreman, i cili ishte edhe klienti i tij. Foreman fitoi rreth 500 milionë dollarë nga ajo fushatë marketingu.

I vetmi person që votoi kundër shkuarjes në luftë me Japoninë, ishte gjithashtu kongresmenia e parë grua. Ajo votoi gjithashtu kundër hyrjes së SHBA-së në Luftën e Dytë Botërore.

Në vitin 2009, e përditshmja britaike “The Sun” sulmoi kryeministrin Gordon Braun, për shqiptimin e gabuar të emrit të një ushtari britanik të vrarë në Afganistan. Në fakt, as vetë gazeta nuk ia citoi emrin si duhet.

Shkencëtari i famshëm Nikola Tesla pinte uiski çdo ditë, pasi mendonte se kjo do ta bënte atë të jetonte deri në 150 vjeç.

Lexo edhe:  Historia që tronditi kryeqytetin, si u hodh kosovari nga kati i 14-të i hotel Tiranës. Rrëfimi i ish-hetuesit

Edhe pse një vend prej kohësh neutral, Zvicra ka mbi 3.000 pika për të penguar hyrjen e pushtuesve, me ura të rrëmë që shemben, dhe me arileri të fshehura në një rrjet sekret tunelesh.

Enco Ferrari i tha njëherë një burri: Ju mund të jeni në gjendje të ngisni një traktor, por s’do të jeni kurrë në gjendje të drejtoni si duhet një Ferrari”. Burri u inatos aq shumë, sa që u zotua të krijojë makinën e përsosur. Emri i tij ishte Ferruço Lamborxhini.

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeta, nuk mban pasaportë. Për shkak se të gjitha pasaportat britanike lëshohen në emrin e saj, ajo vetë nuk ka nevojë për një të tillë. Kudo që shkon ajo, mjafton të thotë thjesht që është mbretëresha.

Aktori amerikan Vin Dizel i dërgoi Stiven Spielbergut një video të filmit të tij të shkurtër, shoqëruar me një letër që shprehte admirim për regjizorin e njohur. Më pas, Spielberg, shkroi enkas për të një rol në filmin e mirënjohur “Shpëtoni ushtarin Rajan”.

Njëra nga teoritë se pse gudulisemi, është se ajo shërben si një mekanizëm për zhvillimin e aftësitë për t’u përleshur fizikisht. Më shpesh kjo praktikohet nga prindërit tek fëmija, pasi gudulisja aktivizon zonat e ndjeshme në trup, të cilat zhvillojnë një reagim mbrojtës duke prodhuar të qeshura, të cilat e inkurajojnë ‘agresorin’ të vazhdojë.

Mbi 800 njerëz u përpoqën me saktësi të gjenin peshën e një kau në një panair në vitin 1906. Edhe pse asnjë prej tyre nuk gjeti peshën e saktë, mesatarja e të gjitha supozimeve ishte 0.8 për qind pranë peshës së vërtetë të kaut.

Fluturimi i parë i Vëllezërve Rajt në vitin 1903, nuk u prit me ndonjë entuziazëm nga publiku, Lajmi u zbeh shumë shpejt. Vëllerëzit u tallën dhe u shpërfillën, deri në një demonstrim të dytë në Francë gati 5 vjet më vonë.

Lexo edhe:  Tronditen shkenctarët! Specia e zhdukur qindra mijëra vjet më parë rishfaqet sërish

Dhëmbët famëkeqë prej druri të Xhorxh Uashingtonit, ishin në fakt dhëmbë njeriu të marrë nga skllevërit.

Në vitin 1957, një pacient i sëmurë me kancer në grahmat e fundit, iu dha një ilaç i pavlerë, që bëri që tumoret e tij të “shkriheshin si topa bore mbi një sobë të nxehtë”. Kur ai zbuloi se ai ilaç ishte dëshmtuar i paefetkshëm, tumori u kthye. Ai iu dha një version tjetër për ti provokur një tjetër ‘placebo’ dhe sëmundja u zhduk. Pasi mësoi të vërtetën, ai vdiq shumë shpejt nga kanceri. /bota.al/