Rikthehet i ftohti, kaq shumë do zbresin temperaturat!

    Mesdita e së hënës ka rikthyer reshjet në të gjithë Shqipërinë. Shqipëria e mesme dhe jugu janë përfshirë nga reshjet e shiut, ndërsa veriu dhe verilindja nga dëbora.Sinoptikanët parashikojnë që sistemi i reshjeve të intensifikohet në orët e para të së martës.

    Po ashtu edhe temperaturat kanë regjistruar rënie, e cila do të vijojë gjatë gjithë kësaj jave.“Në zonat verilindore do të ketë një sasi të konsiderueshme dëbore deri në 50 cm ndërsa pjesa tjetër në formën e shiut.

    Rënia do të vijojë deri në fundjavë. Pritet që minimumi në Shqipëri do të shkojë deri në minus 10 gradë ndërsa maksimumi deri në 11 gradë celcius.”-u shpreh sinoptikania per Klan.

    Këto temperatura janë shumë më të ulta se ato që jemi mësuar të përjetojmë në muajin Shkurt. Megjithatë sinoptikanët thonë se java e tretë e muajit Shkurt do të sjellë përmirësim të motit dhe rritje graduale të temperaturave duke i përafruar ato me stinën ku jemi.

    Lexo edhe:  Mohimi i krimeve gjatë luftës shihet si fyerje ndaj viktimave