Vaksina kundër Covidit-19, në Britani, jep shenja pozitive

Një vaksinë kundër koronavirusit që po zhvillohet në Britani po tregon shenja pozitive që mund të funksionojë pasi provat zbuluan se pjesëmarrësit po krijojnë qeliza që mund të shkatërrojnë sëmundjen, u zbulua sot, shkruan “Daily Mail”.

Ekipi i shkencëtarëve në Oksford tashmë ka thënë se ata janë “80 për qind ” të sigurt se mund të kenë një tel. në dispozicion deri në shtator me më shumë lajme të mira që priten këtë javë në The Lancet, transmeton Indeksonline.

Sot ka dalë që provat kanë zbuluar se vaksina po fillon një reagim të antitrupave në trup dhe qelizat T thelbësore që do të shkatërrojnë virusin.

Lexo edhe:  Vushtrriasi i papërgjegjshëm, i infektuar me COVID-19 del e shëtitet nëpër qytet